Izvršni direktor za projektovanje i građenje JP Autoceste FBiH Ešef Džafić je primio dokumetaciju od triju općinskih načelnika – načelnik Općine Tešanj Suad Huskić, načelnik Općine Doboj Jug Mirnes Tukić i načelnik Općine Usora Zvonimir Anđelić.

Ulaskom u posjed ispunjeni su svi uslovi za početak gradnje dionice autoceste kroz ove općine, od Putnikovog Brda do Medakova.

Džafić se zahvalio općinama, načelnicima i saradnicima na uspješnoj saradnji.

Na današnjem sastanku, osim predstavnika općina i JP Autoceste FBiH, prisustvovali su i predstavnici izvođača, firme Euro-asfalt i nadzora IRD Engineering S.r.l.

U narednim danima počinju pripremni radovi za gradnju dionice Putnikovo Brdo – Medakovo.

Radi se o dionici dugoj 8,5 km na kojoj će se graditi: šest mostova, jedan cut&cover tunel, pet potputnjaka, jedan natputnjak, sedam hidrotehničkih objekata, dvije petlje, čeono naplatno mjesto, te jedan centar za održavanje i kontrolu prometa na autocesti. Također, dio projekta je i regulacija rijeke Usore u dužini potrebnoj za izvođenje predmetne dionice autoceste na Koridoru Vc, regulacija rijeke Tešanjke, izmještanje postojeće magistralne ceste M-4, dužine 8,5 kilometara te rekonstrukcija lokalnih cesta.

Vrijednost ugovorenih radova iznosi 167.062.555,93 eura sa PDV-om, s rokom završetka izgradnje od 24 mjeseca.

eksproprijacija u brojevima
  • Općina Tesanj

Broj parcela: 461

Površina eksproprisana: 481.870 m2

Ukupno isplaćeno: 30.819.395,79 KM

  • Općina Doboj Jug

Broj parcela: 122

Površina: 75699 m2

Ukupno isplaćeno: 4.531.461,37 KM

  • Općina Usora

Broj parcela: 243

Površina eksproprisana: 444.062 m2

Ukupno isplaćeno: 9.630.955,70 KM